Me, Myself and I czyli oda do introwertyzmu

Jest pewna pani, amerykańska pisarka Susan Cain, która popełniła książkę pt.: Quiet: The Power of Introverts. Na konferencji TED, pociągnęła temat i dała 20-minutowy występ, podczas którego w komiczny, ale też inteligentny sposób opowiedziała, jak to jest być introwertykiem w czasach, kiedy to ekstrawertycy spijają śmietankę:

Szczerze mówiąc, mogłabym się podpisać pod większością tego, o czym mowa w filmiku. W czasach otwartych biurowych przestrzeni, potęgi integracji wszelakiej i kultu pracy zespołowej, introwertyk ma szczerze przechlapane. Jeśli źle znosisz tłum, rozkwitasz, kiedy możesz być sam i gardzisz ideą “team spirit”, to przygotuj się na wieczną, wewnętrzną walkę.

Mogę chyba z pełną świadomością powiedzieć, że zdecydowanie bliżej mi do introwertyczki, niż ekstrawertyczki. Żeby była jasność: to nie znaczy, że nie lubię czy boję się ludzi (chociaż z tym pierwszym różnie bywa). Nie hiperwentyluję w środkach komunikacji miejskiej czy w supermarketach, ale nie zmienia to faktu, że zbyt duża ilość osób mnie przytłacza. Od kiedy pamiętam, podczas wszelkich wyjazdów ze znajomymi, zawsze nadchodził moment, gdy ciągła obecność innych sprawiała, że śliniłam się na myśl o bezludnej wyspie. No i nie zapominajmy także o znanej wszystkim uczniom “pracy w grupach”, która dla każdego nauczyciela była synonimem przerwy, a dla mnie średniowiecznych tortur. No bo przecież to oznacza ni mniej, ni więcej jak fakt, że na wynik końcowy mojej pracy, będzie miała wpływ praca innych. Brrrr.

No i co ma począć taki biedny introwertyk, który musi się tłumaczyć z tego, że imprezy firmowe nie są ucieleśnieniem jego najskrytszych marzeń, zamiast występować publicznie, wolałby oddać nerkę, a to, że został w domu, zamiast wpaść do nowo otwartego pubu, wcale nie oznacza, że ma grypę żołądkową? A może by tak w ogóle się nie tłumaczyć? Może np. zaszaleć i nie czuć wyrzutów sumienia z powodu wieczoru z bliską osobą, zamiast sobotniego rajdu po klubach? Uuuu, brzmi kusząco!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s