Żyjesz tylko raz, opij się wody!

Kiedy miałam 21 lat, prawie z dnia na dzień postanowiłam rzucić wszystko i przeprowadzić się do miasta oddalonego o 200 km od tego, w którym wtedy mieszkałam. Nie znając nikogo na miejscu i będąc tam wcześniej tylko kilka razy, po prostu się przeniosłam. Stwierdziłam, że po 3 latach studiów muszę zmienić miejscówkę, bo inaczej skisnę na tym 150-tysięcznym zadupiu (uroczym i klimatycznym, ale zadupiu). Przeczekałam więc wakacje w domu i pod koniec września ruszyłam ścigać wielkomiejskie przeznaczenie. Nie analizowałam tego jakoś szczególnie mocno, nie bałam się. Po prostu to zrobiłam. Jestem tu, piszę, a więc przeżyłam.

7 lat doświadczeń później, okazuje się, że rewolucje nie przychodzą już z taką lekkością. Brakuje tej naiwnej wiary, że „jakoś to będzie”, a nawet jeśli gdzieś tlą się jej resztki, to szybko gasi je strach o to, że „jakoś” to jednak za mało.

Teraz do każdej zmiany przygotowuję się niczym Napoleon do bitwy pod Borodino. Musi być plan! Plan daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Analiza SWAT lubi być tu przydatna. No bo co z tego, że znam szanse i mocne strony mojego pomysłu? Trzeba jeszcze spisać zagrożenia i słabości. Należy nazwać wroga, wtedy mniej przeraża. I kiedy zaczynam się zastanawiać nad tym, co może pójść nie tak….nagle odechciewa mi się wszelkich działań. „Ok, w strefie komfortu cuda się nie wydarzają, ale za to jak tu ciepło, jak przyjemnie, jak swojsko. Kto wie, czy za płotem nie będzie gorzej.” Sama świadomość, że nigdy nie będę przygotowana na wszystkie ewentualności sprawia, że mam ochotę zdezerterować. Im jestem starsza, tym chęć dezercji rośnie. Przecież nie po to pracowałam przez ostatnie lata na to, gdzie jestem, żeby zaczynać coś, co może się nie udać. Po co kusić los? Nikt nie chce wpaść z deszczu pod rynnę.

Ale może właśnie ten strumień będzie oczyszczający? Może na początku zachłysnę się kilka razy wodą, ale potem szybko nauczę się pływać? I może okaże się, że zawsze chciałam umieć pływać? Może. Na wszelki wypadek, poszukam moich dmuchanych rękawków?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s